• Home
  • Over Italië Uitgelicht
  • Samenwerken met Italië Uitgelicht
  • Contact
  • Winacties
  • Blog
  • Nav Social Icons

  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Reizen naar Italië
    • Autoroutes naar Italië
    • Auto huren in Italië
    • Zona Traffico Limitato, ZTL
    • Accommodaties
  • Regio’s
    • Noord-Italië
      • Emilia-Romagna
      • Friuli-Venezia Giulia
      • Liguria / Ligurië
      • Lombardia / Lombardije
      • Piemonte / Piëmont
      • Trentino-Alto Adige / Trentino-Südtirol / Trentino-Zuid-Tirol
      • Valle d’Aosta / Aostadal
      • Veneto
    • Midden-Italië
      • Lazio
      • Marche / Marken
      • Toscana / Toscane
      • Umbria / Umbrië
    • Zuid-Italië
      • Abruzzo / Abruzzen
      • Basilicata
      • Calabria / Calabrië
      • Campania / Campanië
      • Molise
      • Puglia / Apulië
      • Sardegna / Sardinië
      • Sicilia / Sicilië
  • Steden
    • Noord-Italië
      • Bergamo
      • Bologna
      • Bolzano / Bozen
      • Genova / Genua
      • Mantova / Mantua
      • Milano / Milaan
      • Padova / Padua
      • Torino / Turijn
      • Venezia / Venetië
      • Verona
    • Midden-Italië
      • Assisi
      • Firenze / Florence
      • Lucca
      • Perugia
      • Pisa
      • Roma / Rome
      • Siena
      • Volterra
    • Zuid-Italië
      • Bari
      • Cagliari
      • Catania
      • Lecce
      • Matera
      • Napoli / Napels
      • Palermo
      • Taormina
  • Reisroutes
  • Boekentips
  • Kunst & Cultuur
    • Architectuur
    • Geschiedenis
    • Italiaanse kunst
    • Tentoonstellingen
  • Italiaanse keuken
    • Italiaanse kookboeken
    • Italiaanse producten
    • Italiaanse recepten
    • Restaurants
  • Winacties
  • Contact
    • Over Italië Uitgelicht
    • Samenwerken met Italië Uitgelicht
  • Blog
  • Mobile Menu Widgets

    Zoeken

    Volg me op social media!

Italië Uitgelicht

Italië Uitgelicht

Culturele reizen naar Italië!

  • Reizen naar Italië
    • Autoroutes naar Italië
    • Auto huren in Italië
    • Zona Traffico Limitato, ZTL
    • Accommodaties
  • Regio’s
    • Noord-Italië
      • Emilia-Romagna
      • Friuli-Venezia Giulia
      • Liguria / Ligurië
      • Lombardia / Lombardije
      • Piemonte / Piëmont
      • Trentino-Alto Adige / Trentino-Südtirol / Trentino-Zuid-Tirol
      • Valle d’Aosta / Aostadal
      • Veneto
    • Midden-Italië
      • Lazio
      • Marche / Marken
      • Toscana / Toscane
      • Umbria / Umbrië
    • Zuid-Italië
      • Abruzzo / Abruzzen
      • Basilicata
      • Calabria / Calabrië
      • Campania / Campanië
      • Molise
      • Puglia / Apulië
      • Sardegna / Sardinië
      • Sicilia / Sicilië
  • Steden
    • Noord-Italië
      • Bergamo
      • Bologna
      • Bolzano / Bozen
      • Genova / Genua
      • Mantova / Mantua
      • Milano / Milaan
      • Padova / Padua
      • Torino / Turijn
      • Venezia / Venetië
      • Verona
    • Midden-Italië
      • Assisi
      • Firenze / Florence
      • Lucca
      • Perugia
      • Pisa
      • Roma / Rome
      • Siena
      • Volterra
    • Zuid-Italië
      • Bari
      • Cagliari
      • Catania
      • Lecce
      • Matera
      • Napoli / Napels
      • Palermo
      • Taormina
  • Reisroutes
  • Boeken
  • Kunst & Cultuur
    • Architectuur
    • Geschiedenis
    • Italiaanse kunst
    • Tentoonstellingen
  • Italiaanse keuken
    • Italiaanse kookboeken
    • Italiaanse producten
    • Italiaanse recepten
    • Restaurants

Het paard van Leonardo da Vinci

14 oktober 2014 door Aniek Rooderkerken

Het paard van Leonardo da Vinci

Da Vinci leefde bijna 25 jaar van zijn leven in Milaan en vervaardigde hier een aantal van zijn meest indrukwekkende en belangrijke werken. Uiteraard het bekende Laatste Avondmaal, maar ook het majestueuze paard van Leonardo da Vinci. In 1472 of 1473 schreef Ludovico Sforza ‘il Moro’ een ontwerpwedstrijd uit voor een monument waarmee hij de militaire successen van zijn vader, Francesco Sforza, én van hemzelf imponerend in beeld wilde brengen. Een opdracht die Leonardo boven alles wilde krijgen. Hij vervaardigde een ingenieus ontwerp voor zijn grootste en tevens moeilijkste project ooit; het grootste ruiterstandbeeld in de moderne kunstgeschiedenis.

Het paard van Leonardo da Vinci

Leonardo kreeg de opdracht en stortte zich op het bijzonder moeilijke project. Hij maakte talloze schetsen en probeerde een standbeeld te creëren van een steigerend paard. Het lukte Leonardo echter niet het beeld in evenwicht te krijgen en pas in 1491 was Leonardo tevreden met een heel ander ontwerp; dat van een stapvoets lopend paard. Eenmaal voltooid, meer dan zeven meter hoog en vervaardigd met meer dan honderd ton brons, zou het werk alle eerden gemaakte kunstwerken overtreffen. Leonardo hield zich jarenlang met het monumentale werk bezig en voltooide in 1493 zelfs een reusachtig en meer dan zeven meter hoog kleimodel van het paard. In hetzelfde jaar werd dit model bij de bruiloft van Bianca Maria Sforza en keizer Maximiliaan I als onderdeel van de feestversiering opgesteld. De hofdichter Baldassare Taccone beschrijft het werk in een gedicht:

Zie op het burchtplein het machtige paard,
model voor het bronzen beeld, ter ere van de vader:
ik geloof vast dat Griekenland en Rome
nimmer een groter kunstwerk hebben aanschouwd.

Kijk toch hoe schoon het paard is,
Leonardo alleen schiep het met eigen handen,
een goede beeldhouwer, schilder, landmeter,
uniek zijn talent, door de hemel gezonden.

De wil van de heer [Ludovico] was altijd aanwezig,
maar vroeg is men er niet aan begonnen,
want een Leonardo was nog niet gevonden,
hij, die het nu zo fraai gestalte geeft,

dat ieder die het ziet zich verbaast,
en als je hem met Phidias vergelijkt,
met Myron, Skopas en Praxiteles,
dan moet je toegeven: nooit was een werk op aarde schoner.

Leonardo da Vinci, Schets voor het ruitermonument, ca 1517 Royal Library, Windsor

Een eerbetoon aan Leonardo

Het kleimodel oogstte veel bewondering, maar het ruiterstandbeeld zou nooit voltooid worden, in ieder geval niet tijdens Leonardo’s leven. De aandacht van de Sforza’s verschoof namelijk al snel naar de politiek toen Koning van Frankrijk Karel VIII Italië binnenviel. Ludovico Sforza stond de Franse troepen toe Milaan te passeren op hun weg naar Napels. De Franse Troepen keerden zich echter ook tegen Milaan en al het brons dat gereserveerd was voor Leonardo’s paard werd ingezet om wapens te maken voor de Slag van Fornovo. Brons voor het standbeeld was er niet meer en Leonardo’s plannen verdwenen al snel naar de achtergrond.

In de jaren zestig van de vorige eeuw werden enkele van Leonardo’s voorbereidende schetsen voor het paardensculptuur ontdekt in de Nationale Bibliotheek van Madrid. Toen National Geographic magazine hier een decennium later een publicatie aan wijdde ontstond bij Charles Dent, een gepensioneerde piloot uit Pennsylvania, USA, het plan om het paard na al die eeuwen tot leven te wekken.

Dent had al zijn hele leven interesse in het werk en leven van Leonardo en besloot, als een soort eerbetoon aan Leonardo, dat hij het standbeeld wilde laten bouwen. Hij verzamelde zoveel mogelijk informatie over Leonardo’s ontwerpen en aantekeningen en financierde het project met de verkoop van stukken uit zijn omvangrijke kunstcollectie en donaties van mensen die in zijn project geloofden.

Experts in bronsgieten, architecten, kunsthistorici en kunstenaars, allemaal werkten ze mee om het grootse plan ten uitvoer te brengen. De beeldhouwer Nina Akamu kreeg de belangrijkste taak van iedereen; deze kunstenaar zou met behulp van Leonardo’s tekeningen en met de kennis van het hele onderzoek dat was uitgevoerd, het metershoge monument tot leven wekken.

Toen Dent in december 1994 stierf werd het project niet stilgelegd. Integendeel! Nog geen vijf jaar later, in juli 1999, arriveerde het paard van Leonardo in Milaan. Wonderbaarlijk was dit exact vijfhonderd jaar nadat het kleimodel van Leonardo verwoest werd. Het model van het paard zou namelijk door Franse soldaten als schietschijf gebruikt zijn!

Het werk is geen exacte weergave van hoe Leonardo’s paard zou zijn geweest. De beeldhouwer Nina Akamu legt uit “Het beeld dat ik heb gemaakt voor Leonardo da Vinci’s Horse Inc. [de stichting van Charles Dent] is een eerbetoon aan het creatieve genie van Leonardo. Het is niet bedoeld als een herschepping van zijn sculptuur. Echter is het werk in belangrijke mate beïnvloed door bepaalde kunstwerken en geschriften uit die periode, en in het bijzonder de boeken met aantekeningen van Leonardo en de bijbehorende tekeningen, waarbij een grote nadruk ligt op zijn betrokkenheid bij het Sforza monument.”

Op een sokkel van wit Carrera marmer kijkt het paard nu trots uit over Milaan, een stad waar zijn geestelijk vader Leonardo da Vinci zijn sporen heeft nagelaten.

Categorie: Kunst & Cultuur, Lombardia / Lombardije, Milano / Milaan

Dit vind je misschien ook leuk

Egypte in Rome: Madama Lucrezia
Aanbidding der herders, Domenico GhirlandaioBuon Natale!
Artemisia Gentileschi, Jaël en Sisera, 1620, Museum of Fine Arts, BudapestArtemisia. Vrouw & Macht. Vanaf 26 september in het Rijksmuseum Twenthe

Lees Interacties

Reacties

  1. Henriette Bokslag zegt

    24 november 2014 om 15:35

    Leuk Aniek, ik kende dat verhaal nog niet en heb het paard helemaal gemist in Milaan;s

    Beantwoorden

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Next Post >

Rimini, een badplaats vol van cultuur

Primaire Sidebar

Ciao

Ciao! Mijn naam is Aniek en ik ben gek op Italië. Ik studeerde Renaissance Studies, ging hiervoor naar Florence, Rome en Perugia. Op reis bezocht ik nog veel meer Italiaanse bestemmingen. Op Italië Uitgelicht deel ik Italiaanse bestemmingen en reisverhalen, en schrijf ik over van alles rondom cultuur, tradities, kunst, boeken en culinair.

Lees meer

Op social media

Zoeken

Nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van de mooiste verhalen en ontvang één keer per maand de beste reistips voor Italië!

Disclaimer & Privacyverklaring

Lees ook De Smaak van Italië

De nieuwe editie van De Smaak van Italië wil jij ook lezen! Bestel de nieuwe editie! Met artikelen over droomverblijven, Prato (het kleine zusje van Florence), zuidoost Sardinië, Rome by night en de lekkerste recepten van de beroemde chef-kok Theo Randall.

Meer reisinspiratie

Volg me op Instagram via @ItalieUitgelicht

Andrea Bajani vertelt in Het boek van de huizen he Andrea Bajani vertelt in Het boek van de huizen het levensverhaal van een man, Ik, aan de hand van de huizen waar hij gewoond heeft. Een statig pand, een lawaaiig appartement, een souterrain, en andere plekken waar Ik gewoond heeft en die voor huis kunnen doorgaan.
#boekentip
Dit zijn toch wel de leukere pakketjes die je ontv Dit zijn toch wel de leukere pakketjes die je ontvangt 😍 Een heerlijke fles olijfolie van @al_fianco. En ook een mooie, zware fles om aan een Italië-liefhebber cadeau te doen. 
Deze olijfolie komt uit Molise. Hier genieten de olijfbomen van de mediterraanse zon en een lichte zeebries. Als dank schenken ze (h)eerlijke olijven waar Al Fianco dan weer deze olijfolie van maakt. Deze fles is het resultaat van de oogst van oktober ‘22. 🫒
Wat een weer buiten ☔️🌧️ Ik sluit me even Wat een weer buiten ☔️🌧️ Ik sluit me even een dag op in huis met de nieuwe @desmaakvanitalie . Met lekker leesvoer over Sardinië en Napels, om eens wat te noemen.
Oudejaarsavond of iets te vieren? Dat vraagt om pr Oudejaarsavond of iets te vieren? Dat vraagt om prosecco. 🥂Want bubbels geven net even een extra feestelijk tintje aan je avond. Met deze prosecco uit de Veneto maak je pas écht indruk.
En voor een tientje is het ook nog eens een koopje ☺️ Waar je ‘m koopt lees je in de blog.
Link in bio!
Terra di Sicilia van Mario Giordano is een interes Terra di Sicilia van Mario Giordano is een interessant en gelaagd familieverhaal, ingebed in de hedendaagse geschiedenis, met een ongewone en intrigerende hoofdpersoon. Tegelijkertijd is het een portret van Duitsland en Sicilië gedurende 70 jaar.
Link in bio!
De tentoonstelling ‘Sterven in schoonheid - de w De tentoonstelling ‘Sterven in schoonheid - de wereld van Pompeï en Herculaneum’ in het @drentsmuseumassen !

Footer

Disclaimer

Blogs op deze website kunnen een samenwerking zijn of affiliate links bevatten. Dit betekent dat als je via één van deze links een aankoop doet, Italië Uitgelicht een kleine commissie ontvangt zónder extra kosten voor jou. Je leest meer hierover in de disclaimer.

Volg mij op social media

Over deze website

Italië Uitgelicht is onderdeel van Aniek Rooderkerken Adventure Media, ingeschreven bij de Kamer van Koophandel onder het KvK-nummer 71391177.

Meer reisinspiratie?

Op Avontuur op reis.com lees je over outdoor reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiking.

Ga je op reis naar Puglia? Bekijk dan de website Reizen naar Puglia.

Copyright Italië Uitgelicht © 2023