• Home
  • Over Italië Uitgelicht
  • Samenwerken met Italië Uitgelicht
  • Contact
  • Blog
  • Nav Social Icons

  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Home
  • Reizen naar Italië
    • Autoroutes naar Italië
    • Auto huren in Italië
    • Zona Traffico Limitato, ZTL
    • Accommodaties
  • Regio’s
    • Noord-Italië
      • Emilia-Romagna
      • Friuli-Venezia Giulia
      • Ligurië
      • Lombardije
      • Piemonte
      • Trentino-Zuid-Tirol
      • Valle d’Aosta
      • Veneto
    • Midden-Italië
      • Lazio
      • Marche
      • Toscane
      • Umbrië
    • Zuid-Italië
      • Abruzzen
      • Basilicata
      • Calabrië
      • Campanië
      • Molise
      • Puglia
      • Sardinië
      • Sicilië
  • Steden
    • Noord-Italië
      • Bergamo
      • Bologna
      • Bolzano
      • Genua
      • Mantua
      • Milaan
      • Padua
      • Turijn
      • Venetië
      • Verona
    • Midden-Italië
      • Assisi
      • Florence
      • Lucca
      • Perugia
      • Pisa
      • Rome
      • Siena
      • Volterra
    • Zuid-Italië
      • Bari
      • Cagliari
      • Catania
      • Lecce
      • Napels
      • Palermo
      • Taormina
  • Reisroutes
  • Kunst & Cultuur
    • Italiaanse kunst
    • Architectuur
    • Geschiedenis
    • Tentoonstellingen
    • Italiaanse taal
    • Boekentips
  • Italiaanse keuken
    • Italiaanse recepten
    • Italiaanse producten
    • Italiaanse kookboeken
    • Koffie
    • Wijnen, drankjes en cocktails
    • Restaurants
  • Winacties
  • Contact
    • Over Italië Uitgelicht
    • Samenwerken met Italië Uitgelicht
  • Blog
  • Mobile Menu Widgets

    Zoeken

    Volg me op social media!

Italië Uitgelicht

Italië Uitgelicht

Hét online reismagazine over Italië!

  • Reizen naar Italië
    • Autoroutes naar Italië
    • Auto huren in Italië
    • Zona Traffico Limitato, ZTL
    • Accommodaties
  • Regio’s
    • Noord-Italië
      • Emilia-Romagna
      • Friuli-Venezia Giulia
      • Ligurië
      • Lombardije
      • Piemonte
      • Trentino-Zuid-Tirol
      • Valle d’Aosta
      • Veneto
    • Midden-Italië
      • Lazio
      • Marche
      • Toscane
      • Umbrië
    • Zuid-Italië
      • Abruzzen
      • Basilicata
      • Calabrië
      • Campanië
      • Molise
      • Puglia
      • Sardinië
      • Sicilië
  • Steden
    • Noord-Italië
      • Bergamo
      • Bologna
      • Bolzano
      • Genua
      • Mantua
      • Milaan
      • Padua
      • Turijn
      • Venetië
      • Verona
    • Midden-Italië
      • Assisi
      • Florence
      • Lucca
      • Perugia
      • Pisa
      • Rome
      • Siena
      • Volterra
    • Zuid-Italië
      • Bari
      • Cagliari
      • Catania
      • Lecce
      • Napels
      • Palermo
      • Taormina
  • Reisroutes
  • Kunst & Cultuur
    • Kunst & musea
    • Architectuur
    • Geschiedenis
    • Tentoonstellingen
    • Italiaanse taal
    • Boekentips
  • Italiaanse keuken
    • Italiaanse recepten
    • Italiaanse producten
    • Italiaanse kookboeken
    • Koffie
    • Wijnen, drankjes en cocktails
    • Restaurants
  • Winacties
Napoleon's Villa San Martino op Elba, Italië

Isola d’Elba: in de voetsporen van Napoleon op Elba

17 juni 2017 door Aniek Rooderkerken

Isola d’Elba: in de voetsporen van Napoleon op Elba

Reis je af naar Toscane dan loont het de moeite om een dag – of meer – naar Elba te trekken. Niet alleen voor de stranden en de heerlijke wijnen, maar ook om de historie. Op het eiland Elba staan maar liefst twee huizen van Napoleon. Villa’s zelfs. Ze zijn de grootste historische bezienswaardigheid van het eiland. Ik ga op zoek naar de sporen die Napoleon op Elba heeft achtergelaten.

Aankomst op het Isola d'Elba
Aankomst op het Isola d’Elba

Napoleon op Elba

Ik sta op de kade van de havenplaats Piombino en sta op het punt om op de veerboot te stappen die mij naar het eiland Elba brengt. Het is een overtocht van een klein uurtje en kort hierna loop ik door de straten van Portoferraio, de hoofdstad van het Eiland. Elba is een bijzonder stukje Toscane. Je vindt er meer dan zeventig stranden, prachtige wijnen. De kustlijn vraagt erom een badhanddoek neer te leggen en een duik te nemen in de blauwe zee. De toeristen – overwegend Italianen – zonnen, zorgen dat ze zien en gezien worden, en vertoeven in de restaurants. Het binnenland loont zich voor een wandeling of een fietstocht. Het is kortom een klein maar fijn Italiaans eiland.

Ook Napoleon Bonaparte zette zo’n tweehonderd jaar geleden voet aan wal op Elba. Hij zal minder van het mooie eiland genoten hebben. Na diens mislukte veldtocht naar Rusland werd Napoleon in 1814 tot aftreden gedwongen en verbannen naar het eiland Elba. Het eiland behoorde destijds tot het Oostenrijkse Rijk. Napoleon leefde er in een gouden kooi, zou je kunnen zeggen. Het was geen gevangenschap, maar eerder een ballingschap. De Oostenrijkse keizer benoemde Napoleon tot soeverein vorst van het eiland en hij mocht een leger van 600 man onder zijn bewind hebben.

Napoleon verbleef hier van 4 mei 1814 tot 26 februari 1815 en hoewel hij het als vernedering beschouwde om op naar het eiland verbannen te zijn, heeft hij toch zijn best gedaan zijn sporen op het eiland achter te laten. Het kleine havenstadje Portoferraio veranderde in een bloeiende stad, de ijzermijnen (uit de Etruskische tijd) werden gemoderniseerd, de productie en export van wijn werd verhoogd, twee forten werden gebouwd én twee paleizen.

Maar toch…. het dwergstaatje was niet voldoende voor Napoleon. Na 10 maanden ontsnapte hij van het eiland, keerde terug naar Frankrijk en greep opnieuw de macht. Na een roemloze nederlaag bij de Slag bij Waterloo bracht hij zijn laatste jaren in Britse gevangenschap door op het eiland Sint-Helena.

Napoleon’s Villa San Martino op Elba, Italië

Overal op het eiland vind je dan ook herinneringen aan de Franse keizer. In de namen van restaurants, in kleine miniatuur-Napoleons in de toeristenwinkels en in de twee paleizen waar Napoleon verbleef tijdens zijn verblijf op Elba: allereerst heb je de Villa dei Mulini di Napoleone in het centrum van Portoferraio. De villa is niet al te groot, maar interessant voor een bezoek. Hier bekijk je de ontvangstvertrekken van Napoleon, zijn slaapkamer met zijn veldbed en een prachtige tuin met uitzicht op zee.

Ik ben benieuwd naar Napoleons verhalen dus ik trek verder landinwaarts – je komt er met een korte busrit- om in San Martino de zomerresidentie van Napoleon te bezoeken, Villa di San Martino. Vanaf hier heb je een prachtig weids uitzocht over de staden bezoek je een museum. Het verhaal gaat trouwens dat Napoleon dit optrekje wist te kopen met een diamanten halsketting van zijn zus.

Spotprent in Napoleon's Villa San Martino op Elba, Italië
Spotprent in Napoleon’s Villa San Martino op Elba, Italië

Elba verkennen

Toe aan wat ontspanning na het museumbezoek ga ik op zoek naar een strand. Dat vind je al snel in de buurt van Marino di Campo, de grootste badplaats van het eiland. Aan de halvemaanachtige baai vind je stranden en volop restaurants met uitzocht op zee. Op woensdag ga je in de straten achter de boulevard op zoek naar de kraampjes van de wekelijkse markt. Heb je de tijd, maak dan ook een boottocht langs de baaien en strandjes van het eiland. Fetovaia is ideaal om te snorkelen, Procchio en Cavoli zijn grote zandstranden en bij Sant’Andrea vind je een zandstrand met granieten rotsen. Keuze te over!

Elba is een eiland in de Middellandse Zee met een oppervlakte van zo’n 223 km. Het behoort tot de provincie Livorno. Het eiland heeft steile en rotsachtige kusten, met veel baaien en kapen, helderblauwe zee. Leuk om te bezoeken is Porto Ferraio, aan de noordkant van het eiland. Hier liggen twee forten van de Medici en het huis van Napoleon dat nu een museum is. Maar ook de schilderachtige badplaats Marciana Marina en Marciana zelf met haar overblijfselen van een Romeinse nederzetting. Het eiland maakt deel uit van het Nationale Natuurpark ‘Parco Nazionale dell’Arcipelago Toscano’. Om op Elba te komen neem je de boot vanaf Piombino. 

Napoleon's Villa San Martino op Elba, Italië
Napoleon’s Villa San Martino op Elba, Italië

Categorie: Kunst & Cultuur, Toscane

Dit vind je misschien ook leuk

Caspar van Wittel, Gezicht op Venetie vanaf het eiland San Giorgio, ca. 1697, olieverf op doek, prive collectieMaestro van Wittel! Hollandse meester van het Italiaanse stadsgezicht
Ruitermasker Ruitermasker (Erfgoed Leiden en Omstreken)Tentoonstelling Oevers vol Romeinen: Sporen van Rome langs Maas en Rijn
Verborgen portret van MichelangeloEen verborgen portret van Michelangelo

Lees Interacties

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Next Post >

Curzio Malaparte “Het bal in het Kremlin”

Primaire Sidebar

Ciao

Ciao! Mijn naam is Aniek en ik ben gek op Italië. Op Italië Uitgelicht deel ik Italiaanse bestemmingen en reisverhalen, en schrijf ik over van alles rondom cultuur, tradities, kunst, boeken en culinair.

Lees meer

Connect

Zoeken

Bestel de nieuwe editie van De Smaak van Italië!

De Smaak van Italië

De nieuwe editie van De Smaak van Italië staat vol tips voor de mooiste Bucket List ervaringen in Italië. Pre-order de nieuwe editie!

Nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van de mooiste verhalen en ontvang één keer per maand de beste reistips voor Italië!

Privacy Policy & Disclaimer

Meer reisinspiratie

@ItalieUitgelicht

In de tentoonstelling Oevers vol Romeinen in het L In de tentoonstelling Oevers vol Romeinen in het Limburgs Museum ontdek je deze zomer hoe het was om hier in de Romeinse tijd te leven. Aan de hand van bijzondere historische vondsten word je meegenomen naar het Romeinse leven langs de Rijn en Maas.
Deze mantelspeld van verguld zilver werd bijvoorbeeld gevonden in Zwammerdam, maar is van Germaanse oorsprong. (Afbeelding: Rijksmuseum van Oudheden Leiden)
Lees meer in de blog. Link in bio!
Ik weet wel wat ik vandaag ga doen.. de nieuwe edi Ik weet wel wat ik vandaag ga doen.. de nieuwe editie van De Smaak van Italië lezen. Met een bucketlist voor Italië, paradijselijk Ponza én een item over fietsen in Umbrië.
Wil je het magazine nog bestellen, dan vind je in de sidebar van mijn blog een linkje.
Ps: check hoe kat Cipollini steeds mijn foto’s photobombed 😂
Doe mij nog maar een aperitivo in Italië hoor! Ik Doe mij nog maar een aperitivo in Italië hoor! Ik weer het, ik moet nog een paar maanden wachten, maar dromen mag ☺️
Als ik dan niet in Italië kan zijn, dan maar op e Als ik dan niet in Italië kan zijn, dan maar op een mooi plekje in mijn eigen Utrecht. Hier is dat in de Pandhof van de Dom, de kloostertuin die ingeklemd ligt tussen de Domkerk en het Academiegebouw. Ken jij dit plekje?
En voor de oplettende kijker: ja, inmiddels 6 maanden zwanger! 👶
Mijn zomerse jurkje is trouwens van @protestwomen. Met de code italieuitgelicht10 krijg je tot en met 31-10-2022 10% korting op zowel op de nieuwe als oudere collecties! 🌞☀️
Op 24 augustus 2016 werd Midden-Italië opgeschrik Op 24 augustus 2016 werd Midden-Italië opgeschrikt door een aardbeving die tal van dorpen en gehuchten met de grond gelijkmaakte. Er waren honderden slachtoffers en er was veel materiële schade. Amatrice was een van de zwaarst getroffen plaatsen. Huizen, zelfs hele straten, werden van de kaart geveegd. Deze gebeurtenis en deze plaats vormen het decor van de nieuwe Italiaanse roman van Franco Faggiani Soms zou ik de wind willen zijn.
Benieuwd? Lees meer via de link in bio!
Herken jij dat gevoel? Dat het altijd lijkt alsof Herken jij dat gevoel? Dat het altijd lijkt alsof het zo lang geleden is dat je in Italië bent geweest?
Deze foto maakte ik nog geen jaar geleden in Acqui Terme, en dit was niet eens de laatste keer dat ik in Italië was. 
Toch lijkt het een eeuwigheid geleden!

Footer

Disclaimer

Blogs op deze website kunnen een samenwerking zijn of affiliate links bevatten. Dit betekent dat als je via één van deze links een aankoop doet, Italië Uitgelicht een kleine commissie ontvangt zónder extra kosten voor jou. Je leest meer hierover in de disclaimer.

Volg mij op social media

Over deze website

Italië Uitgelicht is onderdeel van Aniek Rooderkerken Adventure Media, ingeschreven bij de Kamer van Koophandel onder het KvK-nummer 71391177.

Meer reisinspiratie?

avontuuropreis.com waar je leest over outdoor reizen, avontuur, natuur, fietsen en hiking.

En ga je op reis naar Puglia? Bekijk dan zeker de website Reizen naar Puglia.

Copyright Italië Uitgelicht © 2022 · Theme by 17th Avenue